המחשב איטי?המחשב איטי, המחשב לא זז

המחשב איטי? המחשב לא זז? החלונות נמרחים? רוצים לנסות לשפר את הביצועים בעצמכם? הכנו לכם 10 צעדים קלים לביצוע שיחזירו לכם את המחשב לימים הטובים שלו...

 ודאי שמתם לב לכך שלמערכת ההפעלה "חלונות" יש סימפטום ידוע של האטה בקצב העבודה במשך הזמן, ככל שמתקינים יותר תוכנות ומשתמשים במחשב לאורך זמן ללא תחזוקה שוטפת המחשב נהיה איטי וכבד.

הסיבות להאטה רבות, חלק מהן: עומס של קבצים זמניים(המשמשים תוכנות וגלישה באינטרנט) התקנת תוכנות ותוספים לדפדפן האינטרנט, וירוסים, תוכניות ריגול, חוסר מקום פנוי בדיסק הקשיח, מחסור בזכרון וכו'

במאמר זה נלמד מספר פעולות שניתן לבצע בקלות ולשפר בצורה ניכרת את ביצועי המחשב.

1. מחיקת קבצים זמניים - Temporary Files

המחשב איטי, המחשב לא זזקבצים זמניים נוצרים בד"כ על ידי מערכת ההפעלה ושאר תוכנות המותקנות במחשב. קבצים אלו נוצרים מפני שאין מספיק זכרון פיזי זמין לתוכנה הפעילה, במצב כזה מתבצעת כתיבה זמנית לדיסק כתחליף לשימוש בזיכרון הפיזי. קבצים אלו אינם מכילים מידע רלוונטי והם נצרכים רק בעת שהתוכנה פעילה. מערכת ההפעלה לא מוחקת קבצים אלו באופן אוטומטי ולכן במשך הזמן תיקיית הקבצים הזמניים של המחשב גודלת וגורמת להאטה של המערכת. את תוכן התיקיה אפשר ומומלץ למחוק מדי פעם, כדי לעשות זאת לחצו על כפתור "התחל" (Start) ואז על הפעלה, דרך קלה לעשות זאת היא ללחוץ על מקש ה-Windows + R (בצד ימין מופיעה תמונה של מקש ה-Windows)

בחלון ההפעלה נקליד - %temp% ונלחץ על "אישור" התיקיה שתפתח היא תיקית הקבצים הזמניים יש למחוק את כל התוכן שלה – כדי לסמן את כל הקבצים בתיקיה לחצו על המקשים  CTRL + A ואז לחצו על המקש הימני בעכבר ו- "מחק" (Delete) ייתכן וקבצים מסויימים יסרבו להימחק, לא נורא דלגו עליהם ומחקו את כל השאר, ניתן להסיר קבצים מסויימים מהבחירה על ידי השארת כפתור CTRL לחוץ ואז לחיצה על הקובץ הרצוי במקש השמאלי של העכבר.

2. מחיקת קבצי אינטרנט זמניים

בעת הגלישה באתרי אינטרנט אנו שומרים במחשב קבצים רבים, למשל תמונות שראינו באתרים, עוגיות(קבצים בתוך המחשב המכילים מידע שלנו, כך למשל אתר שביקרנו בו יכול לזהות את שם המשתמש שלנו וכו') הורדות מהאינטרנט וקבצים נוספים, בעצם כל מה שאנו רואים על המסך בעת הגלישה באתר מועתק אלינו למחשב, בעת היציאה מהאתר נשארים לנו במחשב קבצים שאיננו זקוקים להם יותר ולכן את הקבצים האלו כדאי מאד למחוק. אז איך עושים את זה?
בדפדפן אינטרנט אקספלורר מחיקת קבצים אלו מתבצעת כך: לחיצה בתפריט כלים(Tools) ואז אפשרויות/אפשרויות אינטרנט(Internet-Options) במסך שנפתח שימו לב לחלק שנקרא "היסטוריית אינטרנט" או באנגלית "Browsing history" שם יש כפתור "מחיקה" (Delete)המחשב איטי, המחשב לא זז

*שימו לב לאפשרות המופיעה בחץ הירוק, אם תסמנו את השורה הזאת אז הקבצים הזמניים יימחקו בכל פעם שתסגרו את דפדפן האינטרנט.

המחשב איטי, המחשב לא זז

יש לוודא שמסומן הסעיף - Temporart internet Files "קבצי אינטרנט זמניים" ואז ללחוץ על "מחיקה"

3המחשב איטי, המחשב לא זז. איחוי הדיסק

על רגל אחת... הדיסק הקשיח מחולק לאזורים הנקראים סקטורים, כל סקטור מכיל 512K, כאשר נוצר קובץ כלשהו במחשב(מסמך, תמונה, סרטון וכו') הוא נכנס למספר סקטורים כפי הגודל שלו, למשל קובץ בגודל 5000K יכתב על 10 סקטורים בערך וכן כל קובץ יכתב בדיסק הקשיח בהתאם לגודלו במספר הסקטורים הנדרש. בעת הכתיבה לדיסק הקשיח הסקטורים נכתבים ע"פ הסדר הפיזי בדיסק. לצורך ההסבר אם נניח שיהיה קובץ בגודל של 750K הוא יתפוס שני סקטורים, הסקטור הראשון יהיה מלא לגמרי והשני יהיה מלא באופן חלקי ולא יהיה ניתן עוד למלא את הסקטור הזה. הכתיבה הבאה תקפוץ לסקטור הבא הפנוי וכך נוצרים המון חורים הגורמים להאטה בקריאת המידע מהדיסק.

במשך העבודה השוטפת במחשב נכתבים קבצים רבים הנשמרים בסקטורים המפוזרים בדיסק. המידע הנכתב בדיסק נשמר בסקטורים פנויים כפי מצב הדיסק באותו זמן כך שייתכן שקובץ מסוים(למשל תמונה) יתפוס 100 סקטורים הממוקמים בחלקים מרוחקים אחד מהשני. זאת אומרת שאינם בסדר רציף. בעת פתיחת התמונה יידרש איתור כל הסקטורים יחד ממקומות שונים כדי להציג את התמונה על המסך, תהליך האיתור לוקח זמן מה ולכן הצגת התמונה תיארך זמן רב יותר מאם כל הסקטורים היו ממוקמים בסדר רציף. איחוי הדיסק למעשה מבצע מיון ואיחוד של כל הקבצים כך שימוקמו בדיסק הקשיח באופן רציף ובכך מקצר את זמן הגישה לקובץ.
מערכת הפעלה Windows-7 מבצעת איחוי באופן אוטומטי וע"פ רוב לא נדרש טיפול מיוחד נוסף, במערכת הפעלה XP יש להפעיל את מאחה הדיסק באופן הבא: לחצו על כפתור התחל -> ואז על הפעלה ורשמו את הפקודה "dfrg.msc" במסך המופיע לחצו על כפתור "איחוי" או באנגלית "Defragment" (ראו תמונה למטה) יש להמתין עד סיום הפעולה, *במידה ולא בוצע איחוי הרבה זמן, התהליך יכול להמשך זמן רב.

המחשב איטי, המחשב לא זז

 4. סורק הדיסק

נסקר במאמר נפרד ראה קישור "כלי תחזוקה - סורק הדיסק"

5. סריקת וירוסים

נסקר במאמר נפרד ראה קישור "כיצד להגן על המחשב"

6. בדיקת מקום פנוי בדיסק

אחד הדברים הראשונים שכדאי לבדוק בעת שהמחשב איטי הוא כמות שטח הדיסק הפנוי, אם אין מספיק מקום המחשב יתחיל לזחול לכם באופן קיצוני, אנו ממליצים לשמר בדיסק מינימום של 15% מקום פנוי ביחס לגודלו וכל המרבה הרי זה משובח.

 כדי לוודא אם יש לכם מספיק מקום פנוי בדיסק הקשיח לחצו על הסמל "המחשב שלי" או "My Computer" בשולחן העבודה או בתפריט "התחל" בלחיצה על שילוב הכפתורים CTRL+Esc על אות הכונן הקשיח "C" לחצו מקש ימני ואז בחרו באפשרות "מאפיינים" או באנגלית  "Properties" המסך הבא יופיע(ראו תמונה למטה) שימו לב לתרשים העוגה המוקף בריבוע אדום. החלק הכחול מסמן את ניצול המידע, החלק הורוד מציג מקום פנוי בדיסק. במידה ואתם נדרשים לפנות מקום, מחקו קבצים שאינם נדרשים, או בצעו גיבוי לקבצים ואז מחקו אותם מהדיסק הקשיח(לדוגמא סרטים, תמונות מסמכים) אפשרות נוספת היא הסרת תוכניות מהמחשב ראו בסעיף הבא.

המחשב איטי, המחשב לא זז

7. הסרת תוכנות שאינן בשימוש

*שימו לב, שינוי או הסרה של תוכניות ללא הבחנה מוחלטת שהיא אינה נדרשת למחשב הינה מסוכנת ועלולה לגרום לרכיבים חיוניים במערכת ההפעלה להפסיק לעבוד - צעד זה אינו ניתן לביטול! תידרשו להתקין את התוכנה מחדש! מגהביט מסירה מעצמה כל אחריות והשימוש הינו באחריותכם בלבד!
כדי להסיר תוכנות מהמחשב לחצו על כפתור התחל -> ואז הפעלה ורשמו את הפקודה "appwiz.cpl" יש שוני במראה המסך בין מערכת הפעלה חלונות XP לבין חלונות Vista/7 צירפנו 2 תמונות של שתי הגרסאות, בחרו בתוכנה המתאימה ולחצו על הסרה - Uninstall מסומן בריבוע האדום, בהתאם לכל תוכנה המשיכו לפי ההוראות המופיעות.

המחשב איטי, המחשב לא זז

המחשב איטי, המחשב לא זז

8. בדיקת מצב הזכרון RAM

לפני שמחפשים גורמים נוספים כדאי מאד לוודא שכמות הזכרון במחשב מספקת, מהי הכמות הנכונה? ובכן בשביל שמערכת הפעלה Windows XP תעלה צריך להיות במחשב לפחות 256MB זכרון פיזי אבל אם אתם רוצים שהיא גם תעבוד :) המינימום הוא 1GB - 1024MB וכל המרבה הרי זה משובח. כאן המקום להזכיר שמערכות הפעלה הפועלות ב-32BIT מסוגלות לנצל מקסימום של 3/3.5GB מהזכרון הפיזי, מערכות הפעלה הפועלות ב-64BIT יכולות לנצל עד 8TB (ההבדל בין 32/64BIT הוא בגדול שיטת חישוב שונה בגישה למעבד ואין זה המקום להרחיב בנושא) כמות זיכרון של 1GB הוא המינימום הנדרש לעבודה בסיסית, בימינו המומלץ הוא 4GB ומעלה. כדי לבדוק כמה זכרון מותקן במחשב לחצו על שילוב הכפתורים - CTRL + Shift + Esc ולחצו על לשונית ה- ""Performance או בעברית "ביצועים" (ראו סימון בירוק) שימו לב לחלק השמאלי באמצע שמסומן בכותרת - "Physical Memory (MB)" בשורת ה: "Total" ובעברית "זיכרון פיזי"
שימו לב לכמות הזכרון המסומן באדום ולחלק השמאלי המסומן בכחול. החלק האדום מסמן את הכמות הפיזית שיש במחשב שלכם, הסימון הכחול מראה את הניצול של המערכת בעת הנוכחית, במידה והזכרון הפיזי(באדום) הינו גדול יותר לפחות ב-512MB אז מבחינת הזכרון הפיזי אתם בסדר, במידה ולא, נדרשת הוספת זכרון, לעזרה נוספת פנו אלינו באמצעות דף "צור קשר"

המחשב איטי, המחשב לא זז

9. הסרת תוכניות המופעלות אוטומטית בהדלקת המחשב

כדי לראות אילו תוכניות מופעלות בעת הדלקת המחשב  לחצו על כפתור התחל ובחרו באפשרות "הפעלה" - Start -> Run, הקלידו את הפקודה "msconfig" ולחצו על כפתור האישור "OK"
*שימו לב, שינוי או הסרה של רכיבים מתוכנית זו ללא הידע המתאים עלול לגרום לתוכניות שלא יעבדו, השימוש הינו באחריותכם בלבד!
בחרו בלשונית "הפעלה" - "Startup", ברשימה זו מופיעות כל התוכניות המופעלות בהדלקת המחשב, אם אתם מזהים תוכניות שאינן נדרשות לכם אפשר להסיר את ה-v מהשורה הרלוונטית, במידה והסרתם משהו בטעות
, ניתן לחזור ולהפעיל את הפקודה שנית ולהחזיר את ה-v בשורת התוכנית שהוסרה. (ראו תמונה)המחשב איטי, המחשב לא זז

10. אם כל זה לא עזר... פירמוט והתקנה מחדש :-)

מקוים שהצלחנו לעזור, אם אתם צריכים עזרה טלפונים או שאתם זקוקים לשירות טכנאי מחשבים בתל אביב ובאזור המרכז - צרו עמנו קשר 03-6296490

תגובות  

 
+3 #51 תודה רבה!!נעמי 2015-09-18 10:01
תודה רבה!
ציטוט
 
 
+8 #52 תודהאתי 2015-10-27 22:34
אהלן,

רק רציתי להודות על העצות המועילות,
עזר לי מאוד. תודה רבה לכם :-) .
ציטוט
 
 
+3 #53 תודה!תודה!יש!!! 2015-12-16 11:28
ושוב תודה!!!
עזרתם לי מאוד!
אני אעביר אותכם הלאה למתקשים...
ציטוט
 
 
+2 #54 doctorארטור 2015-12-28 21:59
ממש עבודה טובה על כול הפירוט וכול המידע הדרוש אני מעריך את זה!!
ציטוט
 
 
+2 #55 מעולה!הודיה 2016-02-04 11:04
אתם מעולים! :lol:

זה שיפר את מהירות המחשב פלאים!! 8)
ציטוט
 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

לקוחות פרטיים

♦ התקנת רשת אלחוטית
♦ התקנת אנטי וירוס
שדרוג ושיפור ביצועים

שליטה מלאה

ניסיון רב

♦ מעל ל-15 שנות ניסיון
♦ הכרות עם מגוון סוגי מערכות
♦ ניסיון שטח במאות חברות

מגוון שירותים

♦ שירות טכנאי מחשבים ורשתות
תמיכה טכנית מקצועית וסבלנית
תיקון מחשבים ושרתים

You are here